23 Maj 2024 01:50
Nawigacja
Zachodniopomorski OT PZK
· Strona główna
· Władze ZOT PZK
· Informacje ZOT
· SKŁADKA ZA 2024 ROK
· OPŁACONE SKŁADKI PZK
· QSL MANAGER
· Napisz do ZOT
· REJESTRACJA-PSZCZELNIK 2024
· Galeria zdjęć

ZAWODY I AKCJE DYPLOMOWE
· REGULAMIN - 900 LAT CHRYSTIANIZACJI PZ
· REGULAMIN AKCJI DYPLOMOWEJ SP1KM i CN "FILARY" STARGARD
· Zawody DNI MORZA

W sieci
· Ciekawe linki

· Strona internetowa ZG PZK
Technika
· Ciekawostki techniczne
Pobierz
· Publikacje techniczne
· Pozostałe publikacje
· Deklaracja PZK

Ostatnie artykuły
· DYPLOMY 2024
· DYPLOMY 2024
· INFORMACJE ZOT
· KARTY QSL
· Chińskie satelity z...
Strony klubowe:
· SP1KRF

· SP1KZE

· SP1PBW

· SP1PKW

· SP1PMY

· SP1PNW

· SP3YPR

Transverter 70MHz OZ2M - SP1WSR

 

Bo OZ2M wysłał mi przesyłkę 31.01.2011 roku. Jest 03 luty br. i trzymam w ręce mój Kit. Niesamowite, myślałem że przyjdzie może za dwa tygodnie a tu miła niespodzianka. Mam przed sobą trochę wolnego i myślę, że już jutro podziałam coś w temacie budowy TRV. Ładnie wykonana płytka, komplet części, metalowa obudowa i gniazda zachęcają do samodzielnego złożenia urządzenia. Bardzo dobry kontakt E-mail oraz bezproblemowa zapłata PayPal ułatwia zakup Kit-u.
Składanie - dzień pierwszy.
Posiedziałem dzisiaj trochę i po 24h od otrzymania przesyłki jest już wielki postęp w składaniu :). Plecy bolą i ślepki. Czasochłonne zajęcie jak się chce aby było ładnie i równo. Jutro otwory w obudowie na gniazda BNC i przepusty pod TX, PTT i VCC.
Składanie - dzień drugi.
Zająłem się wierceniem, wycinaniem, wyginaniem i lutowaniem. Transverter gotowy do zestrojenia.
Pierwsze testy - dzień trzeci.
Temat stanął w miejscu, dałem ciała jak jakiś Łoś :) . Wlutowałem Q7 J310 w oscylatorze tak jak Q2 J310 we wzmacniaczu 28MHz. Na płytce mają inaczej wygięte nóżki w stosunku do ścięcia ubudowy. Pierwszego wsadziłem Q2 i jak wyginałem nóżki pod otworki to w generatorze zrobiłem tak samo. Na płytce jest ładnie nadrukowane ale... człowiek jest ślepy jak sobie coś ubzdura. Poleciał Q7, stabilizator 78L08 i rezystorek 1.2 om R10. Oczywiście generator wcześniej nie zaskoczył :) Pierwsze testy - po wlutowaniu odpalonych części.Wlutowałem, sprawdziłem i podłączyłem zasilanie. Generator milczy. Wkręcam rdzeń pomalutku i zaskoczył. Wszystko jak w opisie na stronie Bo. FT2000 służył mi jako miernik częstotliwości i wskaźnik poziomu sygnału. Analogowy S-meter ładnie pokazuje maksima. Na sondę w.cz. zestroiłem tor TX-a. Odbiornik na 5-tą harmoniczną 14MHz z FT817ND. To tylko dość szybkie strojenie ale puki co nie mam nic lepszego pod reką. Nawet anteny nie mam ale pierwszy test jest pozytywny. Jeden z kolegów ze Szczecina ma już sprzęt i antenę. Poprosiłem o parę słów w USB i znaków w CW. Na antenie pionowej z 6m ten oddalony o parę kilometrów sygnał odbierałem poprawnie na S9 w FT2000. To silny sygnał. Na UKF S-metry mają inną skalę. S9 na KF to 50uV na wejściu. Jak wrócę do pracy i będę miał dostęp do sprzętu napiszę więcej o parametrach. Dodam tylko tyle, że na chwilę obecną wystąpił jeden problem o którym można przeczytać też na stronach innych kolegów uruchamiających ten transverter. Gdy oscylator w czasie pracy ustawimy na QRG 42.0000MHz i wyłączymy zasilanie to nie chce wystartować. Stabilnie pracuje na 41.9990MHz. Wtedy startuje zawsze. Ktoś dał szeregowo z Q42MHz kondensator 33pF. Ja jeszcze się wstrzymam i potestuję. Na chwilę obecną pomiar sondą w.cz. na wyjściu nadajnika obciążonego sztucznym obciążeniem 50om wykazuje 3V w.cz. . Widać, że jest w normie. Obwody pasmowe stroją poprawnie. Transverter steruję bezpośrednio z wyjścia TRV FT2000 gdzie jest sygnał o poziomie 0.1mW. TRV powinien mieć na wejściu nie więcej niż 1mW. W FT-2000 po włączeniu funkcji TRV można zdefiniować jakie cyfry mamy przed przecinkiem w zakresie niestety tylko od 30-49. czyli tylko dla pasm 144MHz i 432MHZ. Ustawiłem 40, 4-4m Band i 40 - 70,2000MHz.
Dzisiaj nie wytrzymałem i pojechałem przy okazji do QRL-u. Podłączyłem transverter do analizatora i wysterowałem 50mV w.cz. wprost z generatora. Wyjście transvertera podłączyłem na pomiar mocy. Pierwsze włączenie i jest super. Prawie 200mW na wyjściu. Okazało się, że domowe strojenie było praktycznie wzorowe. Skorygowałem tylko kubek odpowiedzialny za maksymalne tłumienie drugiej harmonicznej. Przy sterowaniu 100mV moc poleciała do góry. Nie chciałem przesadzić aby nie odpalić końcówki mocy QRP. Odbiorczo wszystko jak trzeba. Podłączyłem na testy FT817ND i okazało się, że spokojnie można załączyć IPO i ATT. Sygnał podawany na wejście 70MHz o poziomie 0,08uV był spokojnie odbierany przez transverter. Po podaniu 0,16uV było już "stereo" :) . Został jeszcze generator 42MHz. Zrywa on na tej częstotliwości i stabilnie pracuje poniżej 41.9990MHz. Lekarstwo było jedno, szeregowo dodany kondensator 33pF. Teraz jest super. Wyłączenie i włączenie nie powoduje zerwania oscylacji. Generator startuje tam gdzie trzeba i trzyma QRG na 42.000000MHz. Zastosowałem kondensator SMD o oznaczeniu N1 czyli 33pF. Delikatnie przeciąłem ścieżkę i nawet estetycznie wyszło. Teraz czas na wzmacniacz, przekaźnik nadawanie/odbiór i obudowę.

18.02.2011 o godzinie 23:30 zabrałem się za lutowanie PA. Dość mało części. Szkoda, że nie jest przystosowana do SMD bo montaż od strony ścieżek byłby łatwiejszy zwłaszcza jeżeli chodzi o kondensatory i rezystory. Muszę dorwać jakiś fajny radiator i dopasować wszystko do obudowy. W zasadzie zostały pracę mechaniczne, połączenia między modułami, miernik mocy , przekaźnik nadawanie/odbiór. Przekaźnik mam na 24V wobec czego jeszcze mała przetworniczka z 12V na 24V.
Prace mechaniczne. Zmieniłem koncepcję obudowy do transvertera. Znalazłem w szafie z klamotami uszkodzonego Radmora. Obudowa spodobała mi się. Po otwarciu zobaczyłem, że zamontowany jest w nim podobny moduł mocy w.cz.. Roztaw wyprowadzeń taki sam jak w module na 70MHz. Postanowiłem, że zaadoptuję tę obudowę. Wylutowałem wszystkie elementy z bloku mocy, zostawiłem tylko dławiki i kondensatory blokujące w torach zasilania. Brakujące połączenia uzupełniłem cieńkimi blaszkami Cu. Zamontowałem przekaźnik w.cz., zrobiłem gniazdko sma na wejściu bloku mocy w.cz. tak aby można było ominąć blok mocy w.cz., zmieniłem gniazdo antenowe na N. Kupione na Allegro kabelki teflonowe z zarobionymi wtykami sma idealnie nadały się do połączeń wewnątrz obudowy. Są odporne na wysoką temperaturę i nie topią się w czasie lutowania. Do zrobienia jest jeszcze płyta czołowa, okablowanie i powielacz napięcia z 12V na 24V do przekaźnika. Zamontowałem też wewnętrzny przekaźnik i zastosuję tłumik do 500mW. Umożliwi mi to podłączenie FT817ND albo IC7000 w którym w Menu serwisowym zmniejszyłem moc na KF do 500mW.
Sporo czasu minęło aż w końcu zabrałem się do dokończenia urządzenia. Trochę zniechęciło mnie przesunięcie daty udostępnienia pasma 4m w Polsce. Wzmacniacz odpalił od pierwszego włączenia. Nie napotkałem najmniejszego problemu. Łatwo uzyskać 30W ale z wiadomych względów zmniejszyłem wysterowanie i moc ustawiona jest na około 15W. To moc przy CW bo w SSB oczywiście średnia jest mniejsza. Stanęło na sterowaniu z FT817ND mocą 500mW. Z gniazda ACC sygnał TX GND podawany jest na transverter. Teraz czekam już tylko na formalną zgodę. Antena już stoi i słyszałem w tym roku stacje SV, EA, G ale milczeć trzeba :( . Test wykazał, że słychać mnie już ponad 30km od Szczecina :) ale to tylko test.

 

 

 

 

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Szybkie info
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16/01/2024 18:40
STAN OPŁATY SKŁDEK NA DZIEŃ 16.012024r
Wygenerowano w sekund: 0.02 Original theme by Nick Jones Modyfied into Gillette_Blue by Harly 1,231,697 Unikalnych wizyt