28 Marzec 2024 09:53
Nawigacja
Zachodniopomorski OT PZK
· Strona główna
· Władze ZOT PZK
· Informacje ZOT
· SKŁADKA ZA 2024 ROK
· OPŁACONE SKŁADKI PZK
· QSL MANAGER
· Napisz do ZOT
· REJESTRACJA-PSZCZELNIK 2024
· Galeria zdjęć

ZAWODY I AKCJE DYPLOMOWE
· DYPLOMY 2024
· Zawody DNI MORZA

W sieci
· Ciekawe linki

· Strona internetowa ZG PZK
Technika
· Ciekawostki techniczne
Pobierz
· Publikacje techniczne
· Pozostałe publikacje
· Deklaracja PZK

Ostatnie artykuły
· DYPLOMY 2024
· INFORMACJE ZOT
· KARTY QSL
· Chińskie satelity z...
· Władze ZOT PZK
Strony klubowe:
· SP1KRF

· SP1KZE

· SP1PBW

· SP1PKW

· SP1PMY

· SP1PNW

· SP3YPR

DNI AKTYWNOSCI SP1
Informacje ZOT PZK

Dni Aktywności SP1

Klub Krótkofalowców Wyspy Wolin ? SP1PKW zaprasza wszystkich nadawców i nasłuchowców do udziału w tegorocznej edycji Dni Aktywności w dniach 7 ? 13 czerwca br.
Szczegółowy regulamin / w językach: polskim, angielskim, niemieckim ukraińskim i czeskim/ znajduje się na stronie: sp1pkw.j23.eu

Członkowie klubu planują w tych dniach aktywować parki (program POTA), obszary SPFF, wieżę Goeben oraz podziemne miasto a wszyscy będą pracowali z Wyspy Wolin ? EU-132. Stacja klubowa SP1PKW pracowała będzie z miejscowości Łuskowo na Wolinie i SPFF-354 w polsko-niemiecko-ukraińskiej obsadzie.

Info: sp1eg

SPOTKANIE Z PREZESEM UKE

Informacja po spotkaniu z Prezesem UKE w sprawie egzaminów na świadectwa operatorów urządzeń radiowych

 

W dniu 11.05 odbyło się ponad dwugodzinne spotkanie online z wiceprezesem UKE, Panem Krzysztofem Dylem, wicedyrektorką Departamentu Częstotliwości, Panią Wiolettą Pilipiec i naczelnikiem Wydziału Radiokomunikacji Morskiej, Lotniczej i Amatorskiej, Panem Markiem Otrębą, w sprawie egzaminów na świadectwa operatorów urządzeń radiowych. W spotkaniu z ramienia PZK wziął udział Mariusz Busiło SP5ITI, wiceprezes PZK. Na spotkaniu byli także przedstawiciele innych organizacji krótkofalarskich.

Celami PZK, przedstawionymi na spotkaniu jest:

  1. w pierwszej kolejności wsparcie Prezesa UKE w niezwłocznym uruchomieniu egzaminów, na podstawie obowiązujących przepisów, najlepiej przed wakacjami,
  2. udział w pracach nad docelowym modelem sposobu egzaminowania, w tym współpraca nad aktualizacją bazy pytań, modyfikacją przepisów i wprowadzeniem platformy egzaminowania zdalnego.

W ramach punktu pierwszego, PZK zadeklarowało chęć niezwłocznego zawarcia z Prezesem UKE porozumienia, w którym uregulowano by zasady kierowania społecznych egzaminatorów do Komisji powoływanej przez Prezesa UKE, sposobu organizacji sesji i sesji dodatkowych oraz kierowania i wyboru egzaminatorów na konkretne sesje egzaminacyjne, a także współpracy nad aktualizacją bazy pytań.

Przedstawiona koncepcja, rekomendowania osób do Komisji egzaminacyjnej, jako sposobu do  szybkiego uruchomienia egzaminów znalazła wsparcie pozostałych organizacji krótkofalarskich obecnych na spotkaniu. Uznano, że to dobry sposób weryfikacji zdolności środowiska do współdziałania w organizacji egzaminów, a doświadczenie zdobyte po obu stronach powinno być wykorzystane przy budowaniu systemu docelowego.

Ważną kwestią otwartą pozostały kryteria wyboru społecznych egzaminatorów, którzy zgodnie z przepisami muszą spełnić wymagania w zakresie niezbędnych: wiedzy i umiejętności, a także  nadzoru nad egzaminatorami przez organizacje kierujące danych egzaminatorów społecznych.

Pan Marek Otręba zaprosił do aktualizacji bazy pytań, zalecając oparcie ich na sylabusie CEPT.

PZK deklaruje, że może przedstawić Prezesowi UKE propozycję takiego porozumienia najdalej do poniedziałku, 17 maja, tak aby było możliwe zawarcie go jeszcze w maju. PZK zadeklarowała, że nie widzi przeszkód, aby ten projekt stanowił podstawę do zawarcia porozumień Prezesa UKE z innymi organizacjami.

Informację sporządził: Mariusz Busiło SP5ITI Wiceprezes PZK

 

230 urodziny Samuela Morse'a
Newsy
Wkrótce, 27 kwietnia 2021 roku będziemy obchodzić 230-lecie urodzin Samuela F.B. Morse'a. Samuel był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Studiował malarstwo oraz uczęszczał na wykłady o elektryczności prowadzone na prestiżowym uniwersytecie Yale. W 1810 roku mając 21 lat został jego absolwentem. Początkowo utrzymywał się z malowania portretów.
W 1832 roku zajął się budową telegrafii elektromagnetycznej oraz opracował specjalny układ kodów zwanych powszechnie alfabetem Morse'a. Po pewnych ulepszeniach w 1836 roku telegraf składający się z ogniwa i elektromagnesu już działał.
W 1838 roku po modyfikacjach kodu alfabetu telegraf został zaprezentowany prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Narodziła się era telegrafii przewodowej oraz radiowej która bez reszty zdominowała sposób komunikowania się ludzi na świecie. Warto pamiętać że alfabet Morse'a, nasz krótkofalarski alfabet uznany został przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe.
Celem upamiętnienia tej tak ważnej dla nas krótkofalowców rocznicy, stacja okolicznościowa SN0MORSE pracuje do końca roku na pasmach wyłącznie przy pomocy alfabetu Morse'a.
Zapraszam do łączności - Wojtek SP2FVN

Informacja z Komunikatu PZK Nr 16/2021 z dn. 21.04.2021
WARD 2021 18 kwietnia 2021
Światowy Dzień Krótkofalowców czyli World Amateur Radio Day
Images: EUI0MCWX.jpg
Jak co roku w dniu 18 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Krótkofalowca. Jest to międzynarodowe święto ustanowione przez IARUMiędzynarodowy Amatorski Związek Radiokomunikacyjny w rocznicę jego powstania. Organizacja ta w dniu 18 kwietnia 2021 r obchodzi swoje 91 urodziny. W jej tworzeniu znaczącą rolę mieli Polacy. Nasza 9 osobowa delegacja reprezentowała środowisko szybko rozwijającej się radiokomunikacji amatorskiej SP. Na jej czele stał Stanisław Odyniec z lwowskiego środowiska radioamatorów.
Z okazji tego święta zwykle co roku odbywają się najróżniejsze spotkania i uroczystości związane z krótkofalarstwem. Obecnie ich nie ma z powodów epidemicznych. W tym roku w większości krajów odbywają się okolicznościowe zawody krótkofalarskie
trwające zwykle ok. 2 godzin.
Polski Związek Krótkofalowców i Zespół PGA z tej okazji zapraszają do udziału w zawodach, które odbędą się w niedzielę 18. Kwietnia od godziny 15.00-15.59 UTC. Link do regulaminu https://pga-zawody.pzk.pl/articles.php?article_id=13?

Z Komunikatu PZK nr 15/2021 z dn. 14.04.2021 r.
MEDAL ZA AO50UPC
Newsy
W 2020 roku Politechnika Katalońska w Barcelonie obchodziła swoje 50 lecie. Z tej okazji emisjami SSB, CW, cyfrowymi RTTY, FT8 i FT4, na wszystkich pasmach KF i UKF pracowała stacja okolicznościowa AO50UPC. Krótkofalowcy z całego świata przeprowadzili łacznie 25 570 łączności z tą stacją.
Nasz Kolega Andrzej SP1WSR używając radia IC7100 ze skrzynką antenową RT600 i anteną LW 42 m z dopasowaniem UNUN 1:9 przeprowadził łącznie (wszystkimi emisjami) 28 QSOs z tą stacją.
Okazało się, że w rankingu TOP 100 GENERAL zajął 18 miejsce, a w TOP 100 CW zajął 21 miejsce.
Pierwsze 20 miejsc z każdego rankingu było dodatkowo uhonorowane pamiatkowym medalem.

Images: MEDAL_SP1WSR-.jpg
Tylko dwóch Polaków otrzymało ten medal: SP3HYK i Andrzej SP1WSR.
Gratulujemy.

Opracowano na podstawie informacji Andrzeja SP1WSR - dziękujemy!

ZAPROSZENIE DO SP DX CONTEST 2021

Logo_PZK_[h=40_96dpi].gifZAPROSZENIE DO SP DX CONTEST 2021s

Zawody od 1933 roku

Koleżanki i Koledzy, Krótkofalowcy!

W nadchodzący weekend (3-4 kwietnia 2021, 15:00 UTC - 14:59 UTC) startujemy z kolejną edycją największego, dorocznego wydarzenia sportowego w polskim krótkofalarstwie - SP DX Contestu.

To zawody, w których każdy polski krótkofalowiec powinien wziąć udział! SP DX Contest jest imprezą międzynarodową, przyjazną formą współzawodnictwa dla stacji SP, przy udziale krótkofalowców z całego świata.

SP DX Contest dla jednych jest wyczynem, dla wielu innych towarzyskim spotkaniem na falach eteru - raz do roku! Nie chodzi w nim tylko o to, żeby za wszelką cenę zwyciężyć, ale również, aby dobrze się bawić.

Spodziewamy się jak zwykle silnej reprezentacji zagranicznej. Nasz SP DX Contest cieszy się wśród krótkofalowców z całego świata renomą, jest lubiany i ceniony.

Ta renoma wzrośnie, jeżeli wystartujemy licznie, liczba stacji ze świata jest zawsze proporcjonalna do liczby słyszanych stacji polskich. Nieważne więc, czy jeszcze nigdy nie startowałeś, czy jesteś weteranem imprezy.

W tej edycji najważniejszego święta polskich krótkofalowców po prostu nie może Cię zabraknąć.

Po więcej informacji i regulamin zapraszamy na stronę zawodów: https://spdxcontest.pzk.org.pl

Weź udział w SP DX Contest, dobrze się bawiąc i podnosząc rangę polskiego krótkofalarstwa na świecie! Zawody te po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1933 roku.

Stacje polskie nadają jednoliterowy skrót województwa. Np. 59D na SSB, 599R na CW.

SN50AGCW - 50 lat istnienia Klubu Telegrafistów
Klub Krótkofalowców Telegrafistów /AGCW-DL/ obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Z tej okazji aktywne są lub lada dzień będą stacje okolicznościowe: CR50AGCW, DP50AGCW, DR50AGCW, OH50AGCW, PA50AGCW, YL50AGCW i z Polski SN50AGCW.
Stacja SN50AGCW będzie aktywna od 1 do 31 maja 2021 r.
Z okazji 50-lecia AGCW wydany zostanie okolicznościowy dyplom, którego managerem jest  kolega Sławek SP1DOZ /AGCW # 3153/.

Informacja: Wiesław SP1EG
Images: SN50AGCW_front.jpg


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Szybkie info
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16/01/2024 18:40
STAN OPŁATY SKŁDEK NA DZIEŃ 16.012024r
Wygenerowano w sekund: 0.03 Original theme by Nick Jones Modyfied into Gillette_Blue by Harly 966,175 Unikalnych wizyt