28 Listopad 2023 16:49
Nawigacja
Zachodniopomorski OT PZK
· Strona główna
· Władze ZOT PZK
· Informacje ZOT
· SKŁADKA ZA 2023 ROK
· OPŁACONE SKŁADKI PZK
· QSL MANAGER
· Napisz do ZOT
· Galeria zdjęć
Zawody

· Zawody DNI MORZA
· Dni Aktywności SP1

W sieci
· Ciekawe linki

· Strona internetowa ZG PZK
Technika
· Ciekawostki techniczne
Pobierz
· Publikacje techniczne
· Pozostałe publikacje
· Deklaracja PZK

Ostatnie artykuły
· INFORMACJE ZOT
· KARTY QSL
· Chińskie satelity z...
· Władze ZOT PZK
· SKŁADKI DO ZG PZK
Strony klubowe:
· SP1KRF

· SP1KZE

· SP1PBW

· SP1PKW

· SP1PMY

· SP1PNW

· SP3YPR

KURS KRÓTKOFALARSKI
SP3YPR ORGANIZUJE KURS KRÓTKOFALARSKI

Images: plakat_kurs_v3Klub Krótkofalowców PZK SP3YPR  w Gorzowie Wielkopolskim od 12 października 2023 roku prowadzi zajecia w ramach kursu krótkofalarskiego dla wszystkich chcących zostac krótkofalowcem.
W planie kursu poruszone będą nastepujące tematy:
Zajęcia podstawowe:
- Fala morska, akustyczna i elektromagnetyczna.
- Krótkofalarstwo w domu i na świecie (prefiksy, regiony i kraje).
- Język krótkofalowców. Łączności, skróty i kod Q
- Pasma amatorskie i widmo fal elektromagnetycznych.
- Teoria modulacji analogowych na obrazkach.
- Czy telegrafia to przeżytek?
- Anteny cz.1 Bez anteny ani rusz, trochę teorii bez matematyki.
- Anteny cz.2 Anteny stosowanych w komunikacji amatorskiej przykłady.
- Anteny cz.3 budujemy antenę do ręczniaka.
- Jak i czym odbierać radiostacje amatorskie w praktyce.
- Jak prowadzić łączność i po co komu wyprawy.
- Log radiostacji, papier, komputer i chmura. Jak potwierdzić łączność.
- Co przemienia przemiennik.
Zajęcia bardziej zaawansowane:
- Anteny cz.4 pomiar sprawności anten i kabli.
- Modulacje cyfrowe na falach krótkich, ultrakrótkich i w sieci.
- Programy komputerowe do łączności cyfrowych i analogowych.
- Jak poukładać Klocki, aby wyszedł transceiver.
- Technika SDR w prostej teorii i praktyce.
- Współzawodnictwo w krórkofalarstwie. Od konkursów do mistrzostw świata.
- Sztuka dla sztuki, czyli o hydraulice w krótkofalarstwie.
- Co wspólnego mają łowy na lisa i sondy meteorologiczne.
SP3YPR W DZIAŁANIACH KRYZYSOwYCH
SP3YPR W DZIAŁANIACH KRYZYSOWYCH

Images: SP3YPR-2023-OC1Images: SP3YPR-OC2W dniu 19.09.2023, w godzinach od 10.00 do 12.00 Klub Krótkofalowców SP3YPR w Gorzowie Wlkp. wziął udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Krótkofalowcy postawili maszt z anteną przed Urzędem Miasta, a stację SP3YPR, która służyła do zabezpiecznie łaczności zapasowej, zainstalowano w sztabie ćwiczeń, to jest w sali sesyjnej Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. 
Operatorem stacji był Rafał SP3HTF, który prowadził łaczności w pasmach 2 m i 70 cm. Wykorzystywał również przemienniki: SR3G  145,750 MHz (-0,6 MHz CTCSS 77 Hz)
SR3GW 438,950 MHz (- 7,6 MHz CTCSS 77 Hz lub ton 1750 Hz).
Dzięki udziałowi w ćwiczeniach urzędnicy magistratu zobaczyli, ze w mieście działaja amatorzy krótkofalowcy, którzy sa w stanie zapewnić łącznośc w sytuacjach kryzysowych.

Informacja od Rafała SP3HTF


SP1KM NA PIKNIKU NAUKOWYM
Images: SP1KM-piknik-2.jpg
SP1KM NA PIKNIKU W STARGARDZIE

Images: SP1KM-piknik-2.jpgimages: SP1KM-piknik-2
30 września 2023 roku Klub SP1KM z Kobylanki godnie reprezentował Zachodniopomorski Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców na Pikniku Naukowym "Szlakiem Gryfików", który był zorganizowany przez Stargardzkie Centrum Nauki w Stargardzie.
Stacja klubowa SP1KM z operatorami Waldkiem SP1MVW, Kamilem SQ1M i Arkiem SP1WNO, pracowała pod znakiem HF1SCN promujac drugą rocznicę powstania Stargardzkiego Centrum Nauki.
Krótkofalowców z Kobylanki odwiedzili prezesz ZOT PZK Janusz Tylkowski SP1TMN oraz członek zarzadu Romuald SQ1FYX.
BARLINEK NA PODIUM
Images: 3z1k-2023-ssb.jpg
BARLINECKI KLUB KRÓTKOFALOWCÓW SP1KRF NAJLEPSZY


Barlinecki Klub Krótkofalowców PZK SP1KRF jak zwylkle nie zawodzi. Godnie reprezentuje Zachodniopomorski Oddział Terenowy PZK biorąc udział we wszystkich zawodach w których zdobywa czołowe miejsca. Również w WPX CONTEST 2023 klub pracując pod znakiem kontestowym 3Z1K zajał 1 miejsce w Polsce, 6 w Europie i 14 na swiecie. Gratulujemy operatorom Klubu! DOBRA ROBOTA !!!


Images: SP1KRF-22.jpgImages: SP1D-SP9HQJ.jpgW dniach 1 -3 września 2023 r w Jarnołtówku na Opolszczyźnie odbył się zjazd SP-DX-Clubu w którym uczestniczyli:Stanisław SP1IVL, Artur SP3LPR, Wojtek SQ1WO oraz Robert SP1D z Barlineckiego Klubu Krótkofalowców SP1KRF.. W trakcie zjazdu zostały ogłoszone wyniki współzawodnictwa INTERCONTEST za rok 2022. Klub SP1KRF zdobył Mistrzostwo Intercontestu 2022 w kategorii stacji klubowych małej mocy oraz II Wicemistrzostwo Intercontestu 2022 w kategorii Open, oraz Mistrzostwo Polski w zawodach  SPDX Contest.
SP1CGT SK
Images: SP1CGT_sk.jpgImages: SP1CGT-SK.jpgANDRZEJ BUKALSKI SP1CGT SK


Z głąbokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Kolegi Andrzeja Bukalskiego SP1CGT, wieloletniego czlonka Polskiego Związku Krótkofalowców, byłego Wiceprezesa Zarządu Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie, odznaczonego w 2015 roku Odznaką Honorową PZK.
W imieniu Krótkofalowców zrzeszonych w Zachodniopomorskim Oddziale Ternowym Polskiego Związku Krótkofalowców w Szczecinie z powodu niespodziewanego odejścia Andrzeja składamy szczere kondolencje Rodzinie.
Cześć Jego Pamięci!
Zarząd ZOT PZK w Szczecinie
AKCJA DYPLOMOWA LITUANICA-90 ZAKOŃCZONA
PODSUMOWANIE AKCJI DYPLOMOWEJ LITUANICA-90

Images: 90_LITUANICA-wzor.jpgW okresie od 1 do 31 lipca kluby (te które wyraziły chęć pracy) zrzeszone w ZOT PZK wzięły udział w akcji dyplomowej LITUANICA-90 poświęconej 90 rocznicy pokonania Oceanu Atlantyckiego przez Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa - litewskich pilotów, którzy 15 lipca 1933 roku wystartowali samolotem LITUANICA z Nowego Jorku przez ocean do Kowna. Samolot rozbił się 6 km od Mysliborza, a obaj piloci zginęli.
I tak:
- SP1PMY z Myśliborza pracował pod znakiem HF90LOT
- SP1KFR z Barlinka pracował pod znakiem 3Z90LOT
- SP1KZE z Chojny pracował pod znakiem SN90LOT
- SP1PKW z Woilina pracował pod znakiem SO90LOT
- SP1PBT ze Szczecina pracował pod znakiem SP90LOT
- SP1KM z Kobylanki pracował pod znakiem SQ90LOT

Kliknij link niżej "Czytaj więcej" aby przeczytać całość materiału

INFO Z LY HAMFESTU

 

KRÓTKO O HAMFEŚCIE LY

Images: LY-2023-DYPLOM.jpgImages: LY-2023-SN89LOT.jpg28 lipca 2023 roku   na terenie gospodarstwa agroturystycznego "Azuolu Slenis" (Dolina Dębów?) położonego około 29 km przed miastem Szawle, przy drodze E77 Kłajpeda - Ryga odbył się litewski LY Hamfest. Na którym Stefan SP1JJY - sekretarz ZOT PZK wręczył operatorom stacji okolicznościowych współpracujących z nami w akcji dyplomowej "Lituanika - 90" dyplomy - podziękowania podpisane przez Prezesa Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie Janusza Tylkowskiego SP1TMN i Sekretarza oddziału Stefana Jaworskiego SP1JJY .

Bronius LY5O przedstawił historię upamiętniania przez krótkofalowców polskich historycznego lotu bohaterskich lotników litewskich Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 15 lipca 1933 roku wylecieli z Nowego Jorku do Kowna pokonując Ocean Atlantycki. Niestety ich lot zakończył się tragicznie 17 lipca 1933 roku pod Myśliborzem, gdzie samolot "Lituanica" rozbił się, a obaj piloci ponieśli śmierć.

Prezydent LRMD Valerijus Simulik w podziękowaniu za wieloletnie działania upamiętniające bohaterów litewskich i rozwijanie współpracy pomiędzy litewskimi i polskimi krótkofalowcami wręczył dla Stefana Jaworskiego SP1JJY grawerton, oraz miniaturę planszy wystawowej mówiącej o wspólnych działaniach Polski i Litwy i ostatniej akcji dyplomowej "Lituanica - 90" upamiętniających lot Dariusa i Girenasa.

W trakcie imprezy wybrano najpiękniejszą kartę QSL, którą okazała się karta SN89LOT wydana przez Myśliborski Klub Łaczności PZK w ubiegłym roku.

Program LY Hamfestu był bardzo bogaty. Znalazła się w nim prelekcja poświęcona VHF, UHF i SHF. Było wiele konkursów sprawnościowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzieci pod okiem instruktorów samodzielnie montowały "elektroniczne wisiorki" migające kolorowymi diodami.  Rozegrano zawody "Łowy na Lisa", zawody na 2m. Był konkurs odbioru CW "Morse Runner" i nadawania znaków Morse'a kluczem sztorcowym (SP1JJY zajął 4 miejsce).

W tegorocznym litewskim hamfeście wzięło udział około 300 osób. W tym kilku Estończyków, Łotyszy. Polskę reprezentowali: Waldemar SP4FKS, Andrzej SP4R i Stefan SP1JJY z małżonką Lilą.

Na podkreślenie zasługuje gościnność i serdeczność jakiej doznaliśmy ze strony litewskich przyjaciół za co bardzo dziękujemy.

Vy 73 Stefan SP1JJY

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Szybkie info
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05/03/2023 10:38
STAN OPŁACONYCH SKŁADEK NA DZIEŃ 5 MARCA 2023r. Sad
Wygenerowano w sekund: 0.03 Original theme by Nick Jones Modyfied into Gillette_Blue by Harly 898,384 Unikalnych wizyt