25 Kwiecień 2024 12:16
Nawigacja
Zachodniopomorski OT PZK
· Strona główna
· Władze ZOT PZK
· Informacje ZOT
· SKŁADKA ZA 2024 ROK
· OPŁACONE SKŁADKI PZK
· QSL MANAGER
· Napisz do ZOT
· REJESTRACJA-PSZCZELNIK 2024
· Galeria zdjęć

ZAWODY I AKCJE DYPLOMOWE
· REGULAMIN - 900 LAT CHRYSTIANIZACJI PZ
· REGULAMIN AKCJI DYPLOMOWEJ SP1KM i CN "FILARY" STARGARD
· Zawody DNI MORZA

W sieci
· Ciekawe linki

· Strona internetowa ZG PZK
Technika
· Ciekawostki techniczne
Pobierz
· Publikacje techniczne
· Pozostałe publikacje
· Deklaracja PZK

Ostatnie artykuły
· DYPLOMY 2024
· DYPLOMY 2024
· INFORMACJE ZOT
· KARTY QSL
· Chińskie satelity z...
Strony klubowe:
· SP1KRF

· SP1KZE

· SP1PBW

· SP1PKW

· SP1PMY

· SP1PNW

· SP3YPR

Nowy beam 3 el. 5 pasm od Waldka SP7GXP
Lekka pięciopasmowa antena typu BEAM trzy elementy na każde pasmo 14, 18, 21, 24, 28 MHz to długo oczekiwana antena przez wielu kolegów, którzy mają raczej skromne warunki dachowo antenowe. Antena jest bardzo lekka, waży tylko 19 kg, ma zwartą budowę, wymiary booma 4,2 metra a najdłuższy element ma 950 cm.

Montaż nowej anteny BEAM 3 el. 5 pasm od Waldka SP7GXP jest w miarę prosty. Instrukcja montażu przygotowana jest jak zwykle perfekcyjnie, więc złożenie anteny nie powinno przysporzyć problemów nawet początkującemu amatorowi. Antenę dostajemy w 3 paczkach (rury, trapy) plus jeden karton (elementy łączące, śruby, system zasilania i wszelkie niezbędne dodatki).
W moim przypadku antena zamontowana jest na wysuwanym maszcie rurowym, rury fi 70 do fi 50 + obracarka ?Żyrardów?. Całkowita wysokość po wysunięciu masztu 7,5 metra od szczytu dachu. Wysokość budynku 12 metrów. Maszt w czasie montażu anteny wysunięty do wysokości 1,6 metra. Trudne warunki dachowe (dach spadzisty z dachówki ceramicznej) nie były przeszkodą w zawieszeniu tej anteny.


Montaż w dwie osoby zaczęliśmy od skręcenia płyty montażowej z masztem oraz boomu. Pozostałe trzy elementy zostały skręcone na ziemi i wciągnięte na dach za pomocą linki. Po przykręceniu na dachu dosłownie 12 nakrętek antena jest gotowa do pracy. Wystarczy podłączyć fider, podnieść masz i można pracować. Bardzo istotne jest, aby bardzo dokładnie zachować wymiary podane w instrukcji. Generalnie antena jest zestrojona w środku danego pasma, ale można się jeszcze pobawić i dostroić antenę do własnych preferencji np. pasmo telegraficzne lub foniczne. Ja pracuje tylko w SSB, więc dostroiłem antenę bardziej w zakresach fonicznych. Montaż anteny w dwie osoby trwał około 4 godziny, oraz dodatkowo strojenie jeszcze około 1,5 godziny. Poniżej wykresy z analizatora MAX 6.







W mojej skromnej ocenie antena spisuje się bardzo dobrze, w porównaniu do anteny dookólnej typu GP-7, usłyszałem kraje, których do tej pory nie udało mi się zaliczyć. Wielogodzinne testy pokazały, iż antena wykazuje bardzo duże tłumienie przód ? tył dochodzące do 35 dB we wszystkich pasmach. Należy zaznaczyć, że w tej antenie wszystkie pasma są pasmami rezonansowymi a nie tak jak w antenie GXP-7 pasma WARC wydzielone z logoperiodyku, co powoduje podwyższony SWR. Generalnie w stosunku do anteny GP7 słychać lepiej o jakieś 2 do 3 S. A że jest to antena kierunkowa także z dowołaniem się do dalekich stacji nie ma problemu.



Waldek SP7GXP o swojej antenie:
"Koledzy namawiali mnie abym skonstruował, antenę typu Beam, która będzie miała krótki boom, mało elementów i oczywiście, aby miała w sobie 5 pasm amatorskich.

Baza do konstrukcji takiej anteny był mój Beam 3 elementowy, 3 pasmowy (14-21-28 MHz), z boomem o długości 420 cm. Beam taki posiada 6 trapów (obwody rezonansowe), podwójnych, po dwa na każdym elemencie. Chcąc dołożyć do takiej anteny pasma 18 i 24 MHz, można zrealizować to za pomocą dodatkowych elementów lub zwiększyć ilość trapów, które będą odcinać poszczególne pasma.

Pierwsze rozwiązanie zwiększa zdecydowanie ciężar anteny, powiększa w znacznym stopniu powierzchnie na wiatr. Drugie rozwiązanie, na każdej stronie elementu musiałoby być po cztery cewki, w dwóch podwójnych trapach, co bardzo niekorzystnie skracałoby antenę, dla pasm 21-18 i 14 MHz.

W efekcie byłby mały zysk, małe tłumienie FB i bardzo wąska szerokopasmowość dla SWR. Aby ominąć te negatywne czynniki, a mając doświadczenie w modelu anteny vertical GP-7 DX, który to model jest bardzo wysoko sprawny, w poszczególnych pasmach, wykorzystałem sprzęgacze, które są zainstalowane w pobliżu głównego promiennika, jednoczenie główny promiennik jest nośnikiem mechanicznym dla tych sprzęgaczy.

A wiec mając Beama o 3 elementach z trapami na każdym elemencie, zainstalowałem w pewnej odległości, na izolatorkach, po dwie rurki o średnicy 10mm, o długości odpowiedniej dla uzyskania, dodatkowych dwóch pasm amatorskich.

Aby osiągnąć jak największą sprawność anteny w poszczególnych pasmach, po wielu próbach określiłem następująco: na każdym elemencie pasmo 28 i 24 MHz, znajduje sie na dodatkowych rurkach, gdzie występują pełne wymiary poszczególnych elementów.


Rysunek przedstawia pracę elementów składowych dipola w poszczególnych pasmach.

Pasmo 21 MHz ma również pełny wymiar, z odcięciem w trapie. Pasmo 18 MHz ma po drodze cewkę z pasma 21 MHz. Pasmo 14 MHz ma końcówkę przedłużająca za trapem, w szeregu ma cewki, pasm 21 i 18 MHz.

Aby uzyskać jak największą sprawność dla pasm 18 i 14 MHz, cewka trapu pasma 21 MHz wykonana jest o malej ilości zwojów, czyli z przewaga pojemności. Takie rozwiązanie stosuje od dawna, w moim verticalu GP-7, właśnie w paśmie 21 MHz. Uzyskałem dobre dopasowanie z dużą szerokopasmowością, w poszczególnych pasmach.

Oczywiście antena zasilona jest 1 kablem. Antena wymaga symetryzatora. Rozważam symetryzator napięciowy, co pozwoliłoby, aby element czynny, zwarty był dla prądu stałego, co w efekcie obniżyłoby tło szumowe. Zysk anteny porównam w stosunku do dipola, wykonując pomiary na swoim polu pomiarowym, o czym poinformuje w późniejszym czasie.

Wybieram sie teraz na Zjazd SPDXC, gdzie zabiorę element czynny tej anteny, aby pokazać go wszystkim zainteresowanym.

Waldek SP7GXP".

Dane techniczne:
Frequency: 28, 24, 21, 18, 14 MHz
Number of elements: 3
Gain: 8 - 8,5 dBi
Front to back ratio: 22-35 dB
Bandwidth 1,5 :1
- 28 MHz 350 kHz
- 24 MHz 240 kHz
- 21 MHz 500 kHz
- 18 MHz 280 kHz
- 14 MHz 390 kHz
Maximal power: 1200 W
Band change automatic
Boom lenght: 4,2 m
Longest element: 9,4 m

Pozdrawiam
Robert SQ1SDX | SN1E
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Szybkie info
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16/01/2024 18:40
STAN OPŁATY SKŁDEK NA DZIEŃ 16.012024r
Wygenerowano w sekund: 0.03 Original theme by Nick Jones Modyfied into Gillette_Blue by Harly 1,089,144 Unikalnych wizyt