Przygotowując karty QSL do wysyłki warto pamiętać o ich odpowiednim posegregowaniu i ułożeniu.
Karty do odbiorców zagranicznych układamy kolejno prefiksami krajów docelowych rozpoczynając od 1 ? 9 dalej A ? Z. Tu proszę zwrócić uwagę na kraje, które używają różnych prefiksów - należy układać je razem. Dla przykładu Anglia to 2E, G, M ? karty należy ułożyć razem jak dla prefiksu G.
Karty do USA należy, przy zachowaniu powyższej reguły, dodatkowo ułożyć okręgami wywoławczymi od 0 do 9
Karty do odbiorców z Polski układamy koniecznie okręgami wywoławczymi poczynając od 1 do 9. Proszę nie segregować kart według numerów oddziałów! To tylko utrudnia pracę ? muszę je ponownie podzielić na okręgi. Numer OT przydaje się tylko jako informacja dodatkowa w przypadku, gdy odbiorca karty jest w innym oddziale niż wynika to ze znaku. Przykład: jeżeli SP7xxx jest w oddziale 25 ( Warszawa SP5) to kartę przy układaniu dołączamy do kart SP5 a nie jako SP7!!. Jeżeli postąpimy inaczej karta dotrze po długim czasie, ?krążąc po Polsce? i przysparzając dodatkowej pracy kilku osobom (i marnując pieniądze z naszych składek)
Karty dla kolegów z naszego oddziału (OT-14) należy układać oddzielnie.
Właściwe posegregowanie kart przyspiesza ich doręczenie i oszczędza poświęcany przez QSL managerów czas. Drugą nie mniej istotną sprawą jest właściwe wypełnianie kart. Wyraźnie wpisujmy znaki stacji oraz inne informacje na karcie. Trzeba pamiętać, że karta niewyraźnie wypisana, z poprawkami, skreśleniami to po prostu strata czasu ? przecież nie liczy się do niczego, czy to dyplomu czy innego współzawodnictwa!
Wysyłając karty do stacji okolicznościowych koniecznie wpisujmy qsl managera. Karta bez tej informacji jest właściwie bez adresata. Przecież skąd mam wiedzieć gdzie wysłać kartę np. SN10WGPD pracującą z okazji 10- lecia sprawowania urzędu wójta gminy Pcim Dolny? Sprawa może wydawać się mało ważna, lecz jeżeli takich kart są setki?
Bardzo istotne jest również wpisywanie qsl managerów dla stacji zagranicznych, szczególnie dx-owych. Niektóre kraje nie posiadają biur QSL lub też praktycznie one nie działają a wiele stacji nie jest obsługiwanych przez biura QSL. Nasze karty po porostu idą wtedy ?na Berdyczów? i szkoda je marnować. Niestety pozostaje tu tylko wysłanie direktem.
Warto zawsze upewnić się jak wysłać kartę aby dotarła do adresata ? przy powszechności internetu to dziś prosta sprawa.
Poukładane karty QSL można zostawić do wysyłki. w klubie SP1PBW ul.Wawrzyniaka w Szczecinie /Klub Garnizonowy/
Karty można wysyłać bezpośrednio na adres QSL managera Oddziału - kolegi Artura SP1QY na adres:
Artur Krawczyk
skr. poczt. 38
71-250 Szczecin 43
Karty odbieramy w klubie SP1PBW.
Możliwe jest otrzymywanie kart na adres domowy. Dotyczy to tylko kolegów z terenu po uprzednim ustaleniu szczegółów z QSL managerem - Arturem SP1QY (telefonicznie - 603-914-812, lub mail-owo artur.krawczyk1@neostrada.pl).
Życzę wielu ciekawych łączności i wspaniałych dx-ów potwierdzonych kartami.
73! Artur SP1QY