02 Marzec 2024 04:04
Nawigacja
Zachodniopomorski OT PZK
· Strona główna
· Władze ZOT PZK
· Informacje ZOT
· SKŁADKA ZA 2024 ROK
· OPŁACONE SKŁADKI PZK
· QSL MANAGER
· Napisz do ZOT
· REJESTRACJA-PSZCZELNIK 2024
· Galeria zdjęć

Zawody
· Zawody DNI MORZA

W sieci
· Ciekawe linki

· Strona internetowa ZG PZK
Technika
· Ciekawostki techniczne
Pobierz
· Publikacje techniczne
· Pozostałe publikacje
· Deklaracja PZK

Ostatnie artykuły
· INFORMACJE ZOT
· KARTY QSL
· Chińskie satelity z...
· Władze ZOT PZK
· SKŁADKI DO ZG PZK
Strony klubowe:
· SP1KRF

· SP1KZE

· SP1PBW

· SP1PKW

· SP1PMY

· SP1PNW

· SP3YPR

Wyrazy współczucia dla kolegi Bronka SP1RWU
Naszemu drogiemu Koledze Bronisławowi SP1RWU oraz rodzinie
wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci MAMY
składają koleżanki i koledzy krótkofalowcy
oraz ZARZĄD ZACHODNIOPOMORSKIEGO ODDZIAŁU TERENOWEGO Polskiego Związku Krótkofalowców.

Pozdrawiam
Robert SQ1SDX | SN1E
Nowy beam 3 el. 5 pasm od Waldka SP7GXP
Lekka pięciopasmowa antena typu BEAM trzy elementy na każde pasmo 14, 18, 21, 24, 28 MHz to długo oczekiwana antena przez wielu kolegów, którzy mają raczej skromne warunki dachowo antenowe. Antena jest bardzo lekka, waży tylko 19 kg, ma zwartą budowę, wymiary booma 4,2 metra a najdłuższy element ma 950 cm.

Montaż nowej anteny BEAM 3 el. 5 pasm od Waldka SP7GXP jest w miarę prosty. Instrukcja montażu przygotowana jest jak zwykle perfekcyjnie, więc złożenie anteny nie powinno przysporzyć problemów nawet początkującemu amatorowi. Antenę dostajemy w 3 paczkach (rury, trapy) plus jeden karton (elementy łączące, śruby, system zasilania i wszelkie niezbędne dodatki).
W moim przypadku antena zamontowana jest na wysuwanym maszcie rurowym, rury fi 70 do fi 50 + obracarka ?Żyrardów?. Całkowita wysokość po wysunięciu masztu 7,5 metra od szczytu dachu. Wysokość budynku 12 metrów. Maszt w czasie montażu anteny wysunięty do wysokości 1,6 metra. Trudne warunki dachowe (dach spadzisty z dachówki ceramicznej) nie były przeszkodą w zawieszeniu tej anteny.Stacje okolicznościowe z okazji Igrzysk Olimpijskich
Witam Kolegów!
W dniu dzisiejszym przekazuję informacje dotyczące aktywności stacji okolicznościowych pracujących z Wielkiej Brytanii podczas trwania igrzysk olimpijskich.

Z okazji Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Wielkiej Brytanii podczas igrzysk będą pracowały dwie stacje okolicznościowe: 2O12L (dwa Oscar jeden dwa Lima) z Londynu i 2O12W (dwa Oscar jeden dwa whisky) z Barry, Południowa Walia. Te dwa zespoły operatorów będą starały się przeprowadzić tak dużo łączności jak to tylko możliwe ze stacjami na całym świecie, szczególnie z krajami uczestniczącymi w olimpiadzie. Ambicją operatorów jest przeprowadzenie co najmniej 60000 łączności w ciągu 7 tygodni aktywności.

Aktywność rozpocznie się w dniu 25 lipca 2012r. łącznością pomiędzy stacjami 2O12L i 2O12W a zakończy 9 września 2012r.
Stacja w Londynie będzie otwarta dla publiczności w godzinach od 10 do 4pm każdego dnia. Natomiast stacja w Barry codziennie od 10 do 5pm.
Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę dotyczącą komunikacji radiowej i elektroniki oraz usiąść przy radiu i nawiązać kontakt ze stacjami amatorskimi na całym świecie.

Potwierdzeniem łączności będą okolicznościowe karty QSL. Jest szansa że log online (Clublog) oraz potwierdzenie łączności przez LOTW będą realizowane jeszcze podczas trwania imprezy.

Więcej informacji na temat stacji, ich lokalizacji i preferowanych częstotliwości pracy można zobaczyć na stronach internetowych: www.2o12l.com i www.2o12w.com.

Pozdrawiam Waldek SP1DPA

Pozdrawiam
Robert SQ1SDX | SN1E
I Piknik Krótkofalarski - i już po...
W sobotę 21 lipca w Pensjonacie ?Pod Łabędziem? po raz pierwszy w naszym mieście został zorganizowany przez barlineckich krótkofalowców piknik eterowy, czyli zjazd krótkofalowców.Zjechali do nas krótkofalowcy z okolicznych miejscowości takich jak Nowogródek  Pom., Myślibórz, Dębno, Gorzów Wlkp., Wolsztyn, Szczecin, Stargard Szczeciński, Słubice, Piastów, Przynotecko, Bydgoszcz i innych. Mieliśmy nawet zaszczyt gościć Romana US5WDX z Ukrainy.

Gospodarze pikniku przygotowali program pełen atrakcji: spacer po Barlinku, zwiedzanie zabytków i muzeum oraz pracowni ceramicznej, odwiedziny bazy naszych krótkofalowców przy Europejskim Centrum Spotkań na Podwalu, rejs statkiem p.J. Bitla po jeziorze Barlineckim, występy Studia Piosenki i konkursy.
Spacer po mieście wywołał duże wrażenie wśród naszych gości, Barlinek bardzo im się podobał, zachwyceni byli także naszym klubem. Po tych wrażeniach wszyscy chętnie udali się na poczęstunek przepyszną grochówką w pensjonacie.
Podczas rejsu wszyscy zazdrościli nam przepięknego i czystego jeziora, ciekawie zagospodarowanego brzegu (ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne, pomosty, promenady, plaże), miejsc przygotowanych dla turystów, z czego chętnie, jak nam powiedzieli, skorzystają w przyszłości.

Występ artystyczny młodzieży ze Studia Piosenki wzbudził spory aplauz wśród publiczności, a jeszcze większe emocje wywołały konkursy przygotowane dla goszczących u nas krótkofalowców: zawody QLF czyli nadawanie na kluczu telegraficznym lewą nogą i test z wiedzy o Barlinku. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
Na zakończenie pikniku odbyło się losowanie spośród wszystkich uczestników imprezy, w którym nagrodą była profesjonalna krótkofalówka. Szczęśliwym zwycięzcą został Konrad SQ3MU z Gorzowa Wlk

Pozdrawiam
Robert SQ1SDX | SN1E
Kolejna zabawa w aktywności plenerowe

Witam Kolegów!

Z powodu rekonwalescencji mam więcej czasu na pracę na pasmach i surfowanie po internecie. W związku z tym natrafiłem na kolejną formę spędzania czasu przy radiu. Oprócz flory i fauny, zamków, wysp, latarni morskich, świateł nawigacyjnych, powiatów, gmin itp. ostatnio proponuje się nam uczestnictwo w zbieraniu twierdz i fortów. Dla tych którym podoba się nowa inicjatywa proponuję obejrzenie strony http://twierdze.zamkisp.pl/index.php?option=com_twierdze&view=twierdze&Itemid=3&search=&wcode=X .

W naszym województwie numery zostały przydzielone dla 13 obiektów. 2 obiekty w Szczecinie, 4 w Świnoujściu i aż 7 w Kołobrzegu. Życzę udanej zabawy przy zdobywaniu kolejnych dyplomów.

Pozdrawiam Waldek SP1DPA

Pozdrawiam
Robert SQ1SDX | SN1E

SR1LS na testach.
Sprzęt
Dzisiaj 13.07.2012r. o godzinie 15:00 włączony został na testach pierwszy w Szczecinie i okolicach a drugi działający aktualnie w Polsce przemiennik FM w paśmie 23cm.

Pierwsze testy wypadły obiecująco. Na przemiennik wchodzi stacja z Pełczyc SQ1HMA - Michał, oraz SQ1GZG - Bogdan ze Stargardu Szczecińskiego. Stacje te jednak słabo odbierają przemiennik. Ma on tylko 500mW i prowizoryczną instalację antenową u Maćka SP1QXN w domu. Kabel H155 powoduje dodatkowe straty. A jednak słychać SR1LS około 70km od Szczecina! Rozpoczynam budowę wzmacniacza 10W i zbieramy na docelową antenę. Fider Andrew już jest.

QRG:1298.300MHz -28MHz
Otwarcie 1750Hz t>2sek.
Moc: 0.5W za duplekserem.

Urządzenie powstało dzięki:
SP1WSR
SP1ALK
SQ1MNI
SQ1GZF
SQ1BHK
SQ1GZG
SP1LOI
SP6OJK
SP1QXN
SQ1SDX
SP1VDE
SQ1HMA
SQ1NXV
SQ1NDV
SQ1FYI
SQ1TAN
SP1XNA
SP1WSW
SQ1OOS
SP1HSE (LA4DSA)
SQ1JWJ
SQ1FYQ

Zapraszam do testów.

p.s. więcej na stronie

Więcej o budowie przemiennika

Andrzej SP1WSR.
Nowe pasmo 4m i pierwsze QSO
Miło mi poinformować, że nasz kolega Andrzej SP1WSR na nowym paśmie 4 metrów przeprowadził łączność, jako pierwszy polski operator.

Cytuję:
?Od 01.06.2012r. możemy pracować w nowym dla nas paśmie 70MHz. Wszyscy czekali na ten dzień. Udało mi się zrobić pierwszą łączność w paśmie 4m między Polską a Danią. 01.06.2012r. 0:00:05 (UTC 22:00:05) OZ2ELA/P<>SP1WSR Andy 70.262MHz.
Michael specjalnie czekał na mnie z zegarkiem od miesiąca. Zaraz po mnie łączność przeprowadziła moja córka 01.06.2012r. 0:00:25 (UTC 22:00:25) OZ2ELA/P<>SQ1WSR Aneta 70.262MHz. Pięć minut po pierwszej łączności druga stacja Duńska Henrik OZ8ZS. A trzeci, ale pierwszy dla mnie z SP był Maciej SP7TEE.
I to mnie bardzo cieszy. Choć szumów od sąsiadujących bloków mam dużo, udało się. A teraz muszę spać, 6:40 do pracy marsz.
Stacje polskie na 4m, które przeprowadziły pierwsze łączności z nowymi krajami: http://www.70mhz.org/index.php?categoryid=3?
Pozdrawiam
Robert SQ1SDX | SN1E
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Szybkie info
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16/01/2024 18:40
STAN OPŁATY SKŁDEK NA DZIEŃ 16.012024r
Wygenerowano w sekund: 0.05 Original theme by Nick Jones Modyfied into Gillette_Blue by Harly 915,828 Unikalnych wizyt