22 Wrzesień 2019 04:33
Nawigacja
Zachodniopomorski OT PZK
· Strona główna
· Władze ZOT PZK
· Informacje ZOT
· Aktualne składki
· Składki do ZG PZK
· Napisz do ZOT
· Galeria zdjęć

Zawody
· Zawody DNI MORZA
· Dni Aktywności SP1

W sieci
· Ciekawe linki

Technika
· Bosch KF161
· Programator UniProx
· Wyświetlacz LCD Nokia
· >>> wszystkie artykuły
Pobierz
· Publikacje techniczne
· Pozostałe publikacje
· UKE
· Deklaracja PZK

Ostatnie artykuły
· SKŁADKI DO ZG PZK
· SKŁADKI NA ROK 2019
· Opracowania Krzyszto...
· VX3 - SP1WSR
· Trzaski m.cz. w TS52...
Strony klubowe:
· SP1KMK

· SP1KRF

· SP1KZE

· SP1PBW

· SP1PKW

· SP1PMY

· SP1PNW

· SP3YPR

Wpływ różnych przedmiotów na pracę anteny

Wpływ różnych przedmiotów będących w  bezpośrednim sąsiedztwie anteny pionowej na jej pracę


Krótkofalowcy mający anteny prętowe mogą przeprowadzić prosty, poglądowy eksperyment.  Potrzebny będzie nadajnik podłączony do anteny prętowej z włączonym nadawaniem. Trzymając wskaźnik (ten przedstawiony na rysunku) w pobliżu anteny nadawczej można zobaczyć jak twój nadajnik „zmusza” do świecenia diodę. Jeżeli moc nadajnika jest zbyt mała to można użyć zamiast diody świecącej woltomierza w.cz.  


Obracając ten prosty próbnik,  zobaczymy jak zmienia się jasność świecenia diody. Maksimum jasności uzyskamy trzymając nasz "przyrząd" równolegle do wibratora anteny, a minimalne świecenie (lub wcale) uzyskamy trzymając próbnik prostopadle do tej anteny. 

Teraz przypatrzmy się przedmiotom, które otaczają naszą antenę na dachu. W przewodach, które są równoległe do anteny (wibratora) będą indukowały się prądy (o różnych wielkościach) i na to właśnie będzie tracona moc naszego nadajnika.

Często pionowe maszty na dachu (telewizja, radio, telefonia komórkowa) mocowane są z użyciem stalowych odciągów. W miejscu połączenia materiałów, na których występuje tlenek  może pojawić się efekt mieszania różnych częstotliwości na skutek występującej nieliniowości (powstanie złącza półprzewodnikowego). W tym przypadku częstotliwość naszego nadajnika może być powiększona, poprzez dodanie innego sygnału z innego silnego nadajnika, itd. 

Oddziaływanie atmosfery na półprzewodnikowe "kontakty" może powodować, że występowanie  nieliniowego efektu (a tym samym zakłóceń RTV) może być obserwowane w suchy dzień, albo tylko w wilgotny,  albo będzie miało nieregularny charakter.

Jeżeli pionowe maszty umieszczone są w przestrzeni na wysokości równej antenie prętowej to dodatkowo wystąpi zakłócenie charakterystyki promieniowania tej anteny.
Żeby uchronić się od tych niepożądanych efektów koniecznie trzeba przestrzegać następujących zasad :

1. W obszarze anteny prętowej ograniczonym długością fali nie powinno być żadnych pionowych przedmiotów.

2. Jeżeli nie jest to możliwe i mamy do czynienia z zakłóceniami RTV w trakcie nadawania , to możemy próbować obniżyć sprawność elementów (maszty, odciągi, etc.) mających wpływ na efekt mieszania częstotliwości. Można to zrobić malując te elementy farbą z dodatkiem grafitu lub też natrzeć je grafitem. Taki grafit jest używany przy konserwacji, np. tramwajowych pantografów. Trzeba zadbać żeby nie było styku metal-metal, a tam gdzie występuje – odizolować (wstawić izolator).

3. Jeżeli działania opisane w punkcie 1 i 2 nie są możliwe do wykonania, to można spróbować tak postawić antenę, żeby pionowe "elementy mieszające" były pod przeciwwagami co wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

Krótkofalowcy, którzy mają anteny z wibratorem odizolowanym od ziemi w taki sposób, że jest on podłączony z fiderem bezpośrednio lub poprzez cewkę mogą przeprowadzić doświadczenie. Tak więc, latem przed burzą lub zimą kiedy jest sucho, należy podłączyć neonówkę do kabla, którym zasilana jest antena. Zobaczymy, że lampka zaczyna okresowo zapalać się. Teraz, równolegle do lampki podłączamy kondensator od 200 do 5000 pF ( to taka łączna pojemność Pi-filtra). Błyski będą coraz silniejsze przy pojemności ok. 1000 pF osiągając maksimum.

Wyobraźmy sobie teraz, że do nadajnika podłączona jest taka antena. Jeżeli jest on tranzystorowy, to ładunek nagromadzony na kondensatorach, może uszkodzić wyjściowy tranzystor. Jeżeli końcówka mocy wykonana jest na lampach z małym odstępem anoda-katoda  (np. GI-7B) to taki ładunek też może ją uszkodzić.  Podobnie rzecz ma się z kondensatorami Pi-filtra, jeżeli nie są przystosowane  do pracy na wysokie napięcie.

Żeby uniknąć  takich przypadków  koniecznie trzeba zająć się ładunkami elektrostatycznymi. W tym celu należy podłączyć wibrator anteny pionowej z przeciwwagami rezystorem od 10 do 100 komów i mocy nie mniejszej niż 2 W. Koniecznie też i przeciwwagi należy uziemić przez taki rezystor do elektrycznej "ziemi" wprost do dachu. To istotnie zabezpieczy naszą pracę. 

Nie polecam pracy przy antenach pionowych w trakcie burzy. Możliwe są bezpośrednie uderzenia piorunów w naszą antenę szczególnie gdy będzie zainstalowana wyżej niż inne elementy na maszcie.

I.Grigorow (UZ3ZK), 308015, Белгород, а/я 6


Tłumaczenie : SP1VDV
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Szybkie info
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

12/05/2019 11:12
Pojawiła się stacja okolicznościowa sp593mc z okazji bitwy pod Monte Cassino. Więcej na qrz.com

11/01/2019 09:50
Wykaz aktualnie opłaconych składek: Składki do ZG PZK, na tej stronie. Cool

15/12/2018 19:35
Można już wpłacać składki za 2019rok. Składki nie uległy zmianie i są takie jak w 2018r.

15/11/2018 11:21
Od kilku tygodni w Gorzowie pracuje przemiennik DMR. Więcej: http://sp3ypr.pl/?
ap=sr3dgw&ak=rozne&a
r=sr3dgw

11/07/2018 20:18
Od 1lipca 2018 nowe konto oddziału. Sad

Wygenerowano w sekund: 0.04 Original theme by Nick Jones Modyfied into Gillette_Blue by Harly 584,955 Unikalnych wizyt